امید مادران زمین
بیایید تا باهم همراه شویم و زمینی سبز را به کودکانمان هدیه دهیم 

دبیرخانه باشگاه اطلاعات سبز طی اطلاعیه ای برگزاری نشست «تنوع زیستی»را  علیرغم تعطیلی تهران در روز چهارشنبه (15 آذر 91)  تایید کرد.

به گزارش لیزنا، کتابخانه حسینیه ارشاد در تعطیلات پیش آمده باز و فعال است و همایش اطلاعات سبز  آذر ماه با سخنرانی «تاثیر تنوع زیستی بر زندگی انسان» که توسط انجمن طرح سرزمین ارائه می گردد، برگزار خواهد گردید.

باشگاه اطلاعات سبز از عموم علاقه مندان که امکان شرکت در این همایش را دارند دعوت کرد، تا چهارشنبه 15 آذر از ساعت 14:30 تا 16:30 در ساختمان آموزش حسینیه ارشاد حضور بهم رسانند.

گفتنی است، برنامه بين رشته اي همايشهاي فصلي انجمن در فصل جاري به ارتباط كتابخانه هاي عمومي و انجمنهاي زيست محيطي  در آموزش مردم براي استفاده مناسب از محيط زيست اختصاص يافته است. ماه آبان بر مباني و اخلاق محيط زيست تمركز داشت و ماه آذر به تنوع زيستي و تاثير آن بر زندگي انسان پرداخته خواهد شد..

لازم به ذکر است، آذر ماه نيز همچون آبان برنامه هاي متنوع باشگاه اطلاعات سبز كه انجمن كتابداري و اطلاع رساني ايران نيز يكي از اعضاي آن است، با سخنراني در 15 آذر آغاز مي شود و پيرو آن طي دو هفته پياپي دو كارگاه در همين موضوع و با عنوان «رد پاي تنوع زيستي در زندگي روزمره» در 22 و 29 آذر 91 به ترتیب در فرهنگسرای خاوران و فرهنگسرای ابن سینا برگزار می شود.

همچنین يك گردش علمي بازديد از موزه تنوع زيستي پارك پرديسان در روز پنج شنبه 30 آذر 91 و يك  برنامه بازيهاي محيط زيستي ويژه نوجوانان در روز چهارشنبه 22 آذر در خانه كتابدار از دیگر برنامه های این باشگاه در آذر ماه خواهد بود.

[ سه شنبه چهاردهم آذر ۱۳۹۱ ] [ 19:55 ] [ نازلی یزدی زاده ] [ ]

هيچ چيز در اين جهان چون آب، نرم و انعطاف پذير نيست.

با اين حال براي حل كردن آنچه سخت است، چيز ديگري ‌ياراي مقابله با آب را ندارد.
نرمي بر سختي غلبه مي كند و لطافت بر خشونت.
همه اين را مي دانند ولي كمتر كسي به آن عمل مي كند.
انسان، نرم و لطيف زاده مي شود و به هنگام مرگ خشك و سخت مي شود.
و به هنگام مرگ خشك و شكننده.

و هر كه نرم و انعطاف پذير، سرشار از زندگي است.
آرام زندگي كن!
گياهان هنگامي كه سر از خاك بيرون مي آورند نرم و انعطاف پذيرند پس هر كه سخت و خشك است، مرگش نزديك شده هرگز با طبيعت‌ يا همجنسان خود ستيزه مكن و گزند را با مهرباني تلافي کن

ازكتاب: «تائو ت ِ چینگ»
اثر: لائوتسه


[ دوشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۹۱ ] [ 11:15 ] [ نازلی یزدی زاده ] [ ]

كتاب سهره هاي ايران تاليف تازه ي استاد عزيز مهندس پرويز بختياري است.

اين كتاب با عكس هاي زيباي رنگي و هم چنين ايده اي مبتكرانه براي شناسايي پرندگان از روي سيلوئت هر گونه كه تا كنون كمتر در ايران از آن استفاده شده و راهنمايي فوق العاده براي تماشا و شناسايي اين گروه از پرندگان است.
مهندس بختياري تلاش كرده است تا علاوه بر معرفي مشخصات كلي هر گونه و زيستگاه آن، وضعيت پراكنش تمامي گونه ها را در سطح ايران و استان تهران بر روي نقشه هايي جداگانه معرفي كند.
از جمله ويژگي هاي ديگر اين كتاب ارزشمند، معرفي كليد شناسايي گونه ها به اختصار و بر روي تصاوير رنگي است كه بدون شك براي علاقه مندان به پرنده نگري بسيار كاربردي بوده و از اين منظر قابل ستايش است.
تهيه كتاب سهره هاي ايران با معرفي 18 گونه از سهره ها كه تا كنون در ايران ركورد شده اند براي كليه علاقه مندان به پرنده نگري، طبيعت گردان، راهنمايان تور، مربيان و معلمان، كارشناسان آموزش، كارشناسان محيط زيست و همه ي خانواده هايي كه براي معرفي طبيعت و حيات وحش ايران به فرزندانشان مي كوشند، توصيه مي شود.
شما مي توانيد اين كتاب را به يكي از روش هاي زير تهيه فرماييد:

- حضوري از دفتر موسسه كاوشگران طبيعت دنيا
- ارسال توسط پيك موتوري
- پست پيشتاز يا سفارشي

تلفن مركز پخش: 3 - 22895982
موسسه كاوشگران طبيعت دنيا

[ چهارشنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۱ ] [ 16:17 ] [ نازلی یزدی زاده ] [ ]

برگزاری کارگاه آموزشی 6 ساعته توسط انجمن پایشگران حامی محیط زیست (پاما) در موسسه مادران امروز

عنوان دوره: مدیریت نوین در خانه

ساعت و تاریخ: 23و 24 مرداد ماه از ساعت 9صبح  الی 12 ظهر

مباحث مورد بررسی:

جلسه اول دوشنبه 23 مرداد

1-      اخلاق محیط زیست

2-       چرا محیط زیست اهمیت دارد

3-      رد پای اکولوژیک و یا تاثیر ما بر روی محیط زیست

جلسه دوم سه‌شنبه 24 مرداد

1.        توسعه پایدار

2.       R پنج ( reduce,reuse.recycle,respect ,renew)

تمامی مباحث همراه با کار گروهی و نمایش فیلم خواهد بود

 این دوره به صورت رایگان برگزار می‌گردد

اگر مایل به شرکت در این کارگاه هستید درخواست میشود در زیر پستی قرار دهید تا برای ثبت نام به شما ایمیل زده شود

 

[ پنجشنبه دوازدهم مرداد ۱۳۹۱ ] [ 13:20 ] [ نازلی یزدی زاده ] [ ]

دلم را  زیر چادر عشایری­ات جا گذاشتم

از راهی دور آمدم به شوق دیدن چون تویی

برای رسیدن به تو پا بر روی هامون خشک گذاشتم و پریشان از بستر عطشناکش عبور کردم. بادهای سوزان امان مرا می­ ربود. تشنه و خسته رسیدم. می خواستم به تو بگویم:

 آمده­ ام در کنارت باشم .

 آمده ­ام تا بدانی دلم از غصه تو دردناک است.

 آمده­ ام تا به تو بگویم مرثیه هامون مرثیه من نیز هست، بیا این مرثیه را با هم بسراییم.

ولی پس از عبور از هامون توانم تمام شد. آشفته شدم و امیدم ناامید.

به چادر سیاه عشایری­ ات رسیدم با بغضی که در گلو می­فشردم، پا در چادرت گذاشتم و حیران از این­که اگر بیایی با تو چه بگویم؟!

با پاهای کودکانه­ ات، با چشمان شاد و سیاهت پا به چادر گذاشتی. خندان روبه ­رویم نشستی و چشم در چشمم دوختی. شاد بودی و سبکبال. با شنیدن صدای خنده­ ات دلم در سینه آرام شد و تشنگی­ ام را فراموش کردم . آن دو چشم سیاهت دلم را اسیر خود کرد و به دنبال خود به بیرون چادر کشاند. به من نشان دادی بدون هامون گرچه نگران ولی زنده­ ای و شاد. تو زنده ای چون خدای هامون زنده است. در دل دشت بی آب و علف می­ دویدی و گوسفدانت را نشانم می­دادی.دلم آرام شد.     نگرانی­ ام را به دست بادهای سوزان صد و بیست روزه دادم و با تو شروع به دویدن کردم و از ته دل خندیدم. در آغوشت کشیدم تا کمی از روح بزرگت را از آن خود کنم.

آمده بودم تا کمکت کنم ولی درست زمانی که امیدم نا امید شده بود دستم را گرفتی. آمدم تا به تو روش دیگری از زندگی را بیاموزم ولی تو به من آموختی در    سخت­ترین لحظات بهترین روش چیست.

خوشحالم که آمدم. خوشحالم که دلم را  زیر چادر سیاه عشایری­ ات جا گذاشتم. خوشحالم که ذره­ ای از آرامشت را هدیه راهم کردی. تو وارث تهمینه و منیژه­ای پس دوباره آب را به هامون باز خواهی گرداند. تو با دست­های کوچک ولی روح
تسخیر ناپذیرت زندگی را به سیستان باز خواهی گرداند.

وقت رفتن که شد باز نگاهت دلم را آتش زد، گویی می ­گفتی این پیام مرا به همه برسان:

" ما گرچه روحی بزرگ و دلی صبور داریم اما مگرتا به کی با یاد هامون زنده خواهیم ماند؟!"


نازلی یزدی زاده یک تسهیلگر

 

 

[ پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱ ] [ 16:0 ] [ نازلی یزدی زاده ] [ ]

خانم میترا البرزی از پاما که یکی از بازدیدکنندگان افتخاری این نمایشگاه بودند این گزارش را تنظیم کرده اند

در روز پنج شنبه 1 تیر ماه 1391 گروه محیط زیست موسسه مادران امروز نمایشگاهی محیط زیستی برگزار نمود. این نمایشگاه حاصل تلاش یک ماه فعالیت خانواده هایی بود که عضو اکو تیم این موسسه بودند. اکو تیم با حضور کلیه اعضای خانواده های داوطلب و با همت گروه محیط زیست موسسه مادران امروز تشکیل شده بود. کلیه اعضای خانواده های عضو اکوتیم، از پدر و مادر و فرزندان در طول فعالیت خود به توجه به محیط زیست و انجام اقداماتی برای حفاظت از محیط زیست پرداخته بودند. بعد از این فعالیت یک ماهه خانواده ها نتیجه اقدامات خود را برای بازدید دیگران به نمایش گذاشته بودند.

تهیه کالباس و شیرینی های خانگی، تهیه مواد قابل استفاده از دور ریختنی ها، نگاهی به سنت های پسندیده مانند تهیه پتو و روانداز از کامواها و پارچه های اضافی در خانه، پرورش گل و گیاه خانگی، قبض برقی که در طی یک ماه کاهش قابل ملاحظه ای یافته بود، توجه به زباله تولید شده در خانه با توزین آن و اقدام برای کاهش حجم زباله تولیدی، جوانان و نوجوانانی که از توجه به محیط اطراف می گفتند، و بسیاری موارد دیگر از دستاوردهای اکو تیم در طول یک ماه فعالیت بود.

برای خواندن گزارش کامل به سایت پاما به نشانی زیر مراجعه نمایید

http://www.payeshgaran.info/show_eghdamat.php?c=13


[ شنبه دهم تیر ۱۳۹۱ ] [ 10:56 ] [ نازلی یزدی زاده ] [ ]
رئيس ستاد محيط زيست و توسعه پايدار:

21 تير ماه روز بدون نايلکس

ايرن- در راستاي آموزش، فرهنگ سازي و ارتقاء سطح دانش شهروندان در زمينه مضرات استفاده از کيسه‌هاي پلاستيکي روز 21 تير ماه روز بدون نايلکس با شعار امروز يک کيسه پلاستيکي کمتر نامگذاري شده است.
به گزارش روابط عمومي ستاد محيط زيست و توسعه پايدار شهرداري تهران مهندس محمد هادي حيدرزاده رئيس ستاد محيط زيست و توسعه پايدار شهرداري تهران از نامگذاري روز 21 تيرماه به نام روز بدون نايلکس خبر داد و گفت در اين روز با اطلاع رساني که ازطريق رسانه‌ها و تبليغات محيطي انجام مي‌شود درصدد جلب مشارکت شهروندا‌ن و اصناف در زمينه استفاده از يک جايگزين مناسب به جاي کيسه هاي پلاستيکي در خريد روزانه از فروشگاهاي سطح شهر هستيم.
حيدرزاده در ادامه با اشاره به اينکه ميزان پلاستيک‌هاي توليدي در ايران بيش از 177 هزار تن در سال تخمين زده مي‌شود و اين رقم معادل 500 تن در هر روز است اظهار کرد: طبق آمار جهاني روزانه 5/3 ميليون تن زباله در سراسر دنيا توليد مي‌شود که سهم ايران در اين توليد به 40 هزار تن در روز مي‌رسد که 15/1 درصد توليد زباله جهان است.
رئيس ستاد محيط زيست و توسعه پايدار شهرداري تهران با اشاره به اينکه در ايران 28/10 درصد از پسماند شهري را پلاستيک‌ها تشکيل مي‌دهند اظهار کرد: با مصرف نکردن يک کيسه پلاستيکي در هفته در هر خانواده ايراني مي‌توان از مصرف حدود 816 ميليون کيسه پلاستيکي در سال جلوگيري نمود.
وي در ادامه گفت در اين راستا در روز 21 تير ماه با همکاري سازمان ميادين و ميوه و تره بار و فروشگاه شهروند در کليه ميادين اصلي و بازرا‌هاي روز سازمان ميوه و تره‌بار و فروشگاههاي شهروند کيسه‌هاي پلاستيکي تجديد‌پذير توزيع خواهد شد و آموزش چهره به چهره در زمينه ارتقاء سطح دانش شهروندان از مضرات استفاده کيسه پلاستيکي بر محيط زيست و اثرات بهداشتي آن بر سلامت انسان صورت مي‌گيرد.
وي در ادامه گفت اميدواريم مردم و اصناف با اطلاع‌رساني که انجام مي‌شود در اين حرکت داوطلبانه شرکت نمايند و با آوردن يک وسيله جايگرين به جاي استفاده از کيسه پلاستيکي به سلامت خود و حفظ محيط زيست کمک نمايند.
[ شنبه دهم تیر ۱۳۹۱ ] [ 10:49 ] [ نازلی یزدی زاده ] [ ]

من و تو آغاز کردیم راهی را که انتها ندارد ولی ایمان داریم

 که یک قدم تو یک قدم من گام هایی است بلند

 برای حفظ تنها کره خاکی ما

بدینوسیله از شما دعوت می شود از نمایشگاه دستاوردهای اولین اکوتیم خانوادگی دیدن فرمایید.

این نمایشگاه تلاشی است در جهت ارائه راهکارهای ساده برای حفظ محیط زیست در خانه و خانواده

زمان: پنج شنبه 1 تیرماه از ساعت 4 تا 7 بعداز ظهر

مکان: خیابان ولی عصر، کوچه دل افروز، پلاک  26. موسسه مادران امروز[ دوشنبه بیست و نهم خرداد ۱۳۹۱ ] [ 8:16 ] [ نازلی یزدی زاده ] [ ]

دانشمندان معتقدند آن چیزی که به شناخت انسان از خود و محیط پیرامون کمک کند علم و دانش است. به بیان دیگر هدف علم و دانش توسعه درک و شناخت انسان است. فناوری عبارتست از کاربرد علم و دانش در عمل . در فناوری انسان به دنبال تسلط بر خود و محیط پیرامون خود است.

فناوری نوین سبز که دایما در حال رشد است در پی گسترش روش ها و مواردی است که از گستره انرژی تا تولید مواد غیر سمی را پوشش دهد.

انتظاری که از این تکنولوژی می­رود این است که همانند فناوری اطلاعات که باعث انقلابی در دو دهه اخیر شده است با ابداعات و ابتکارات خود تغییرات  زیادی را در زندگی روزمره ماایجاد کند. البته در این مراحل آغازین هنوز قابل پیش بینی نیست که گستره حیطه این فناوری تا چه میزان خواهد بود.

اهداف این فناوری به سرعت در حال رشد عبارتست از:

توسعه پایدار : رفع  نیاز های جامعه بدون آسیب رساندن و یا تخلیه منابع طبیعی و در نظر نگرفتن نیازهای نسل های آینده

طراحی "گهواره تا گهواره ": پایان دادن به چرخه "گهواره تا گور" محصولات با تولید و خلق محصولاتی که کاملا بتوانند اصلاح و یا دوباره استفاده شوند

کاهش از مبدا: کاهش ضایعات و آلودگی ها با تغییر الگوهای تولید و مصرف

نوآوری: توسعه دادن جایگزین ها به فناوری از سوخت های فسیلی گرفته تا مواد شیمیایی مضر موجود در کشاورزی که باعث به خطر افتادن سلامتی و یا محیط زیست میشوند.

ماندگاری اقتصادی: بوجود آوردن فرصت های شغلی جدیدی که در راستای حفظ محیط زیست باشد

 

نمونه هایی از موضوعات فناوری سبز

انرژی : شاید مهمترین و فوری ترین  مسئله ای که فناوری سبز باید به آن بپردازد فراهم کردن سوخت های جایگزین و منابع تامین انرژی که بازده بالایی داشته باشند.

ساختمان های سبز: که از مکان یابی صحیح گرفته تا تامین مصالح درست باید در راستای حفظ محیط زیست باشد.

 خرید محیط زیستی : د راین نوآوری دولت موظف به خرید محصولاتی است که  هیچ و یا کمترین آسیب را به محیط زیست چه در چرخه تولید و چه در نوع محصول داشته باشد.

شیمی سبز: اختراع، طراحی و استفاده از محصولات و فرآیندهای شیمیایی که جهت کاهش و یا پایان بخشیدن به استفاده و تولید مواد شیمیایی خطرناک شوند. .

نانو فناوری سبز: فناوری نانو یعنی قدرت دستکاری مواد در مقیاس نانومتر و یا به عبارتی یک میلیاردیوم متر. بسیاری از دانشمندان بر این باورند که تسلط بر این موضوع در آینده  می تواند چرخه و یا فناوروی تولید بسیاری از محصولات را متحول کند. نانو فناوری سبز کاربرد شیمی و مهندسی شیمی سبز در مقیاس نانو است.

http://www.payeshgaran.info/show_docs.php?c=34

http://www.green-technology.org

کتاب نانو از نو مولف: اسماعیل کلانتری

[ یکشنبه سی و یکم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 17:15 ] [ نازلی یزدی زاده ] [ ]

دستور  تهیه سوسیس و کالباس در منزل


دستور 1:
مواد لازم :

گوشت مرغ بدون استخوان : 1 کیلو  (میتوان از گوشت قرمز نیز به همین شیوه استفاده نمود)
سیر : 3 حبه
زرده ی تخم مرغ : 3 عدد
آرد : 3 قاشق غذا خوری
فلفل سیاه : 5/0 قاشق مربا خوری
نمک : 1 قاشق مربا خوری
دارچین : یک سوم قاشق مربا خوری
زنجبیل : یک پنجم قاشق مربا خوری
هل : 5/0 قاشق مربا خوری
میخک : اندازه ی یک عدس
جوز هندی : اندازه ی 2 عدس
( به جای میخک و جوز هندی می توان از 5/0 قاشق مربا خوری آویشن استفاده شود . )
روغن مایع : 2 قاشق غذا خوری


طرز تهیه :
گوشت مرغ را همراه سیر ، 3 بار چرخ می کنیم . آرد را در یک بشقاب الک کرده و تمام ادویه ها را به آن اضافه کرده و آن را خوب مخلوط کرده و دوباره الک کرده و به مرغ اضافه می کنیم ، تخم مرغ را هم اضافه کرده و با دست خوب ورز می دهیم . روغن مایع را اضافه کرده و آنقدر ماساژ می دهیم تا مانند خمیر در آید . فویل آلومینیم به عرض 60 سانت و طول یک متر را روی کابینت پهن کرده و مواد کالباس را روی آن گذاشته و خوب می پیچیم و دو سر فویل را مانند شکلات خوب می پیچیم و به مدت 45 دقیقه آن را بخار پز کرده ( با در دستگاه بخار پز کرده قرار می دهیم ) بعد از این آن را در داخل یخچال می گذاریم تا خوب سرد شود و بعد آن را به اندازه ی دلخواه بوش می زنیم . « لازم به ذکر است که میزان ادویه ها حتما باید به اندازه ی گفته شده باشد . »

2مدل دستور دیگر هم در وبلاگ زیر موجود است:
http://www.seemorgh.com/lifestyle/default.aspx?conid=61387&tabid=2166
[ چهارشنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 8:4 ] [ نازلی یزدی زاده ] [ ]
دوستان عزیزم در گروه محیط زیست

هماهنگی و همیاری گروه در اکوتیم به نظر من یعنی خود اکوتیم . این طرح از همین حالا بسیار موفق بوده چون تیمی را که این طرح گرد هم آورده واقعا مثال زدنی است.


[ شنبه نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 23:31 ] [ نازلی یزدی زاده ] [ ]
[ دوشنبه چهارم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 11:14 ] [ نازلی یزدی زاده ] [ ]

اکوتیم خانواده

 

آنچه ما را بر این داشت تا در زمینه محیط زیست به صورت خانوادگی عمل کنیم اهمیت نقش خانواده و ضرورت مشارکت تمامی اعضای خانواده برای رسیدن به این مهم است که تک تک ما توانمندیم و گام هر چند کوچک ما کنار هم قطعا منجر به نجات زمین یعنی تنها زیستگاهمان خواهد شد. تغییر نگرش خانواده در مورد مفهوم محیط زیست و ایجاد ارتباط عمیق بین خانواده و طبیعت که در نهایت باعث ایجاد انگیزه برای حفظ آن شود یکی از اساسی ترین اهداف طرح اکوتیم خانوادگی است طرح اکوتیم,  یک طرح بین المللی است که از سال 1990 میلادی تا کنون در 20 کشور جهان مانند , نروژ , سوئد , هلند, انگلستان,آلمان , کانادا و امریکا تشکیل شده است.

در این طرح تعدادی خانواده های علاقمند به هم می پیوندد و طی یک دوره آموزشی معین , با هم ملاقات می کنند تا در باره موضوع های مورد بحث , فرصت های عملی را کشف کنند و در مورد تاثیرات رفتارهای روزمره خود بر محیط زیست به تبادل نظر و اتخاذ روش های سازگار با محیط زیست بپردازند. این برنامه سعی دارد نشان دهد که کارهای کوچک تا چه حد می تواند برای ایجاد جهانی بهتر موثر باشد.

Global Action Planگزارش  به طور مثال : طبق

 یکی از خانواده های چهار نفره  امریکایی عضو در دوره اکوتیم طی یکسال نتایج زیر به دست آمد.

*      280000 لیتر آب هدر نرفت.

*      از قطع 10 درخت جلوگیری شد.

*      14 کیلو زباله کمتر تولید شد.

*      2300 لیتر بنزین کمتر مصرف شد.

*      9 متر مکعب 2CO کمتر به جو فرستاده شد.

*      64 کیلو گرم  از دو آلاینده هوا کمتر تولید شد

*      در نهایت 1200 دلار هم صرفه جویی  شد

 

  محوریت جلسات خانوادگی برنامه اکوتیم موسسه مادران با سه موضوع :

*      اخلاق سبز

*      آشپز خانه سبز

*      مصرف سبز

*      و جلسه چهارم نمایشگاه (ارائه دستاوردهای گروه اکوتیم دستاورد کشور های دیگر در زمینه حفظ محیط زیست.)

در این دوره تلاش می شود افراد خانواده نسبت به مصرف خود در زمینه آب, انرژی, میزان تولید زباله, خرید مایحتاج خانه به اهمیت شیوه زندگی خود حساس شده و تاثیرات آن را بر محیط زیست و سلامت خود شاهد باشند.در انتهای برنامه, آمار و دستاورد کارهای انجام شده جمع بندی و تاثیر آن بر محیط زیست ارزیابی می- گردد.

 

جلسه اول -اخلاق سبز 

تعریف محیط زیست

محیط زیست یعنی , همین نفسی که می کشیم. آبی که می نوشیم . رابطه ای که با خانواده و اطرافیانمان و…برقرار می کنیم. نگاهی که به کوهستان دور دست می اندازیم و خلاصه تمام محیط پیرامونمان شامل هوا , آب , خاک , منابع طبیعی , گیاهان , جانوران , انسان  و روابط متقابل بین همه آنها.

ضرورت حفظ محیط زیست و عواملی که بر آن موثرند :

عبارت حفظ محیط زیست در دوره ای که ما به مدرسه می رفتیم شاید حتی به گوشمان هم نخورده بود , در آن زمان کسی نگران طبیعت  و محیط زیست نبود , چرا که تاثیر رفتار های آن دوره حالا گریبانمان را گرفته و در ان زمان نتیجه اش را نمی توانستیم ببینیم. ما فکر می کردیم آ زادیم هر طور که می خواهیم و می توانیم از طبیعت بهره برداری کنیم. مصرف بیشتر یعنی رفاه بیشتر … اکنون روزگار دیگری است ,

در یافته ایم :خطر پشت در خانه نیست , بلکه به درون خانه هایمان پیشروی کرده وروزانه آلودگی ها قربانیان زیادی را از ما طلب می کنند. می دانستید , روزانه 310 نفر در تهران در اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند.

دریافته ایم: که ذوب شدن یخ های قطبی میلیارد ها نفر را بی خانه مان و بسیاری از کشورها را به زیر اب خواهد برد.

دریافته ایم: ده میلیون پستانداران دریای در اثر زباله های پلاستیکی دریایی می میرند. و همین تعداد پرنده دریای به همین علت جان خود را از دست می دهند.

دریافته ایم: روزانه 12000 درخت قطع می شود تا کاغذ تهران تامین شود.

دریافته ایم :سالانه 39 میلیون نفر از مردم جهان در اثر سموم شیمیایی مسموم می شوند و از این تعداد230هزار نفر می میرند که 70 درصد از این تعداد مربوط به کشورهای در حال توسعه هستند.

دریافته ایم: که روزانه 180 کیلومتر از زمین های نیمه خشک به کویر تبدیل می شوند وهر سال 3میلیون هکتار به کویرهای ایران اضافه می شود.که البته این شتاب در سیستان و بلوچستان ,خراسان جنوبی بیشتر است.

دریافته ایم که حفظ محیط زیست دیگر یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت و اجبار است

خوشبختانه همانطور که ما جزئی از مشکلات محیط زیست هستیم.همانطور هم جزئی از راه حل آن هستیم. مطمئن باشیم کارهای بسیار کوچک ما باعث تغییرات بسیار بزرگی در محیط زیست خواهد شد.

بچه های امروز بهتر از ما فکر می کنند و وسایل ارتباطی بی سایقه ای در اختیار دارند, کافی است انگیزه و اطلاعات صحیح به آنها بدهیم تا دست به کار شوند.از طرف دیگر بچه ها باید باور کنند که می توانند با خطرات بزرگ زیست محیطی جامعه روبرو شوند وبا آنها مبارزه کنند.

 

درک عمیق از محیط زیست و توجه به نقش خودمان درحفظ آن و احترام به قانون زمین که همه موجودات در آن حق حیات و بقا دارند و ما آن را باید یک میراث طبیعی بدانیم و سالم به بچه ها وآیندگان تحویل دهیم . همان اخلاق سبز است.

 

توضیح در مورد جداول تمرینی خانواده:

جدول تغذیه:(آیا میدانستید آنقدر که غذا انسان ها را کشته ,اسلحه انسان ها را نکشته)

هدف از این کار , بازبینی نوع خوراکی ها  --تا چه می توانید سلیقه و ذائقه را به سمت تغذیه سبز ببریم.

 

جدول خرید خانگی:(نیازهای ما اندکند , اما خواسته هایمان را پایانی نیست.)

هدف از این جدول:ایجاد حساسیت در زمان خرید به سلامت اقلام—شیوه بسته بندی ---- تناسب با نیاز خانواده—چقدر متاثر از تبلیغات خرید می کنیم و...

 

جدول زباله : (به کاغذ به چشم درخت نگاه کنیم. به فلزات و شیشه به منزله گنج های پنهان زمین و به  مواد پلاستیکی به چشم نفت)

هدف  : توجه به میزان زباله و درصد هر یک از زباله ها.ورعایت اصل ,  کاب:

ک: کاهش

ا:استفاده مجدد

ب:بازیافت

 برای فعالیت عملی جلسه آینده به میل خودتان وسایل یکی از فعالیت ها را به همراه داشته باشید:

1.       تهیه خوشبو کننده خانگی :  

a.       یک عدد برتقال

b.       روبان روشن رنگی

c.       خاشه های خشک گل میخک

d.       کیسه توری و یا کتانی

e.       جوش شیرین

f.        گل و یا برگ خشک گیاهان معطر

2.       تهیه اسباب بازی چوپا

a.       قوطی رب یا روغن نباتی

b.       کش 1 متر

c.       نخ کلفت یا نخ نایلونی ( معمولا به دور جعبه شیرینی میپیچند)

3.       تهیه عروسک با جوراب

a.       یک لنگه جوراب کهنه

b.       پنبه

c.       لوازم تزئینی مثل گوشواره قدیمی  و یا دگمه و یا فوتر

 

 

[ شنبه دوم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 16:34 ] [ نازلی یزدی زاده ] [ ]
آغاز دوره اکوتیم خانواده

به امید اینکه این طرح با موفقیت و مملو از تجربه ها و آموخته ها ی نو به اتمام رسد. در ضمن از تمامی خانواده هایی که ما را در دوره راهنما و یاور هستند کمال تشکر را داریم.


با سپاس

گروه محیط زیست

[ پنجشنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۹۱ ] [ 6:34 ] [ نازلی یزدی زاده ] [ ]


روستایی با تالاب هایی بسیار زیبا که دور تا دور آنها را نخل هایی تنومند احاطه کرده است و قلعه ساسانی که در کنار یکی ازتالاب ها نمایی رویایی را ترسیم می­کند با کمک مردی از تبار آفتاب و ستاره کویر فرصتی را فراهم آورده است تا به یاد ما بیندازد زیبایی کویر جاودانه است و خلوص خاک آن دل هر شیدایی را اسیر خود میکند.

 

روستای 2500 ساله گرمه از توابع استان اصفهان در منطقه خور و بیابانک با نام مازیار ال داوود  زنده مانده است.  مازیار با مرمت خانه اجداد خود و تبدیل آن به اقامتگاهی با صفا و زیبا, گرمه را به یکی از جاذبه های گردشگری در کویر بدل کرده است. وی در سال 1388 به عنوان کار آفرین برتر صنعت گردشگری معرفی شد که خود دلیل انتخابش را نو بودن ایده خود در این روستا می‌داند و می‌افزاید:" به دلیل اینکه روستا از جمعیت خالی می‌شد و جوانان در حال ترک روستا بودند و با توجه به پتانسیل‌های این روستا در زمینه گردشگری و آوازه‌اش در ایران و جهان، تصمیم گرفتم با ساخت اقامتگاه‌های گردشگری در این روستا باعث پیشرفت و آبادانی آن شوم" . اقامتگاه های محلی باعث ایجاد اشتغال زایی در زمینه‌های مختلف از جمله: حمل‌ونقل، صنایع دستی، گردشگری، معماری، مرمت خانه‌های قدیمی، عرضه مستقیم غذاهای بومی شده است. این طرح همچنین باعث مهاجرت معکوس شده و بسیاری از اهالی روستا که به شهرها مهاجرت کرده بودند در حال بازگشت به روستا هستند.
آل‌داوود از مکان‌های دیدنی روستای گرمه نام می‌برد و می‌گوید: شن‌های روان، دریاچه نمک، ییلاق‌های زیبای منطقه، قلعه دوران ساسانی و جاده ابریشم از جمله آثار دیدنی این روستا با قدمت تاریخی است. این روستا دارای گیاهان دارویی فراوانی است و گردشگران زیادی برای تحقیق در زمینه نجوم و زمین‌شناسی به این روستا سفر می‌کنند.

وی می‌گوید: من فکر می‌کنم ما باید فرهنگ کار را بشناسیم و از تجربیات دیگران استفاده کنیم.. من در شهر متولد شدم اما اکنون تمام کارهای روستا از چوپانی و کشاورزی گرفته تا مرمت بافت‌های فرسوده را انجام می‌دهم،. افراد کارآفرین می‌توانند با توکل به خدا و سرمایه اندک در شهر یا روستای خود ایجاد اشتغال کنند.


آل‌داوود می‌افزاید: "مهمانسراهایی در روستاهای اطراف مانند روستای مصر، عروسان، بیاضه، مهرجان و خور راه‌اندازی شده است. حوزه اصلی فعالیت ما اصفهان است ولی، این طرح به‌صورت شبکه به تمام ایران وصل است و این قابلیت را دارد که در سراسر ایران گسترش پیدا کند. افرادی که بخواهند در زمینه گردشگری فعالیت کنند می‌توانند به این شبکه بپیوندند. هدف ما از این طرح حفظ آداب و آشنایی گردشگران با این سنت‌هاست. نام این شبکه خوشه سار بوم گردی می­باشد" khoshesar.com ))

نکته قابل توجهی که آقای ال داوود در زمینه بوم گردی افزودند این است که:برای گردشگر ورود به خانه بومی بسیار دلچسب تر و به یاد ماندنی تر از رفتن به یک مهمان سرا و یا حتی هتل چند ستاره است چون با ورود به خانه بومی شما به درون یک خانواده راه میابید و از لطف و صمیمت یک خانواده روستایی بهره مند میشوید و در عمل خانه های بومگردی در این مناطق بسیار موفق تر از مهمان سراها بوده اند.
در آخر آل‌داوود در رابطه با اجرای این طرح در دیگر استان‌ها می‌گوید: هم اکنون در ترکمن صحرا، سمیرم، کاشان، جزیره هرمز، بندر عباس و یزد این طرح اجرا شده است و به‌زودی در نقاط دیگر نیز اجرا می‌شود.

در روزگاری که بیکاری و مهاجرت روز افزون روستاییان به شهر ها به یک معضل تبدیل شده است با ایده گرفتن از این روستا و افرادی با همت بالا چون مازیار آل داوود می توان مانع از مهاجرت بی رویه روستاییان  به شهر ها شد. بی شک آبادانی روستا ها باعث احیای آداب و سنن هزاران ساله آنها و غنا بخشیدن بیش از پبش فرهنگ کشورمان می­شود.

نباشد همی نیک و بد پایدار
همان به که نیکی بود یادگار ...

نخوانند بر ما کسی آفرین
 چو ویران بود بوم ایران زمین 

دریغ است ایران که ویران شود
 کنام پلنگان و شیران شود


تهیه و تنظیم: نازلی یزدی­ زاده

[ شنبه نوزدهم فروردین ۱۳۹۱ ] [ 19:6 ] [ نازلی یزدی زاده ] [ ]

ریشه هایت در زمین ولی رو در آینه آسمان داری و راه آسمان را به ما نشان می دهی. قامت استوارت همیشه مثال زدنی است و سبزی ات یادآور طراوت و شادابی.

 زندگی را تنها برای خود نمیخواهی که ضامن حیات من و هوای پاکم هستی. دوستت دارم ای درخت ای موجود زیبای خداوند و از تو محافظت میکنم.

امروز من با دستهای کوچکم نهال کوچکی را به خاک سرد اسفند می­سپارم و آفتاب گرم بهار را همسفرش و آب را سرمایه راهش می­سازم تا شاهد شکوفایی و سرسبزی اش باشم تا با دیدنش به یاد بیاورم که چقدر میتوان بخشنده بود و بی تکلف

باشد که ما همه همچون درخت بخشنده باشیم


روز درختکاری مبارک

من نديدم دو صنوبر را با هم دشمن
من نديدم بيدي سايه اش را بفروشد به زمين
رايگان مي بخشد نارون شاخ هايش را به كلاغ
هر كجا برگي هست شوق من مي شكفد

سهراب

[ یکشنبه چهاردهم اسفند ۱۳۹۰ ] [ 21:37 ] [ نازلی یزدی زاده ] [ ]
انیمیشن هایی برای کودکان و بزرگسالان درباره تغییر اقلیم
انیمیشن هایی برای کودکان و بزرگسالان درباره تغییر اقلیم
گروه خبر کتابک

یونسکو بر روی سایتش به تازگی پنج انیمیشن کوتاه و جالب از گروهی جوانان چینی و فرانسوی گذاشته است. در این انیمیشن ها پیامدهای ناشی از تغییرات آب و هوا به نمایش درآمده است.

چندی پیش دفتر یونسکو در پکن دانشجویان دو تا از بهترین مدرسه های انیمیشن دنیا، Gobelins پاریس و دانشگاه ارتباطات چین را در پکن گرد هم آورد تا انیمیشن هایی بسازند که به کودکان و مردم عادی درباره ی دلایل و خطرات ناشی از تغییرات آب و هوا آگاهی دهند.

این دفتر برای نشان دادن پیچیدگی های مسئله و درک بهتر دانشجویان از آن، کلاس هایی را بر پا کرد و با برجسته کردن‌ نرخ شتاب این تغییرات در اثر فعالیت های انسان ها در ۵۰ سال اخیر، روند تغییرات آب و هوا را به دانشجویان نشان داد.

دستاورد یک ماه کار سخت در یک محیط دو فرهنگی شاد، ۵ انیمیشن ۴۰ ثانیه ای است که اکنون بر روی سایت یونسکو در دسترس همگان است. کودکان با کمک این انیمیشن ها می توانند با این مفهوم و مشکل محیط زیستی آشنا شوند. این انیمیشن ها با خط داستانی قوی، طنز، درگیر کردن احساس و عواطف بیننده و بهره بردن از تکنیک های منحصر به فرد انیمیشن سازی پیام های ارزشمند و مهمی نه تنها برای کودکان و مردم عادی بلکه برای سیاستگزاران سراسر دنیا دارد.

این انیمیشن ها را می توانید اینجا ببینید

[ شنبه سیزدهم اسفند ۱۳۹۰ ] [ 23:52 ] [ نازلی یزدی زاده ] [ ]

دوستی با زمین, دوستی با خودم, آشتی با طبیعت را از مادرم آموختم. چگونه به فرزندم دوستی و محافظت از طبیعت را بیاموزم؟

میترا البرزی منش مدیر عامل انجمن پایشگران محیط زیست ایران

زمانی که ما پدر و مادرها، کودک بودیم ، کمتر صحبتی از محیط زیست  در میان بود. در آن زمان جنگل ها و بیشه زارها، آب ها، هوا و سایر منابع طبیعی پاک تر و سالم تر بودند. آن روزها با آلودگی و وارونگی هوا، کمبود و آلودگی آب، خشکیدن تالاب ها و رودخانه ها و بسیاری مشکلات دیگر محیط زیستی مواجه نبودیم. به همین دلیل فکر می کردیم، می توانیم به هر شکلی و به هر میزانی از طبیعت استفاده کنیم و استفاده بیشتر از طبیعت یعنی زندگی بهتر.

اکنون دوران نگاهی دیگر و طرز تفکری دیگر است. چرا؟

زیرا محیط زیست ایران و جهان علاوه بر امکانات و فرصت های بی شماری که در اختیار ما قرار داده است در معرض تهدید های متعددی نیز قرار دارد. فرصت های محیط زیست ایران شامل اقلیم متنوع و گونه گون مناطق کوهستانی ، فلات مرکزی، منطقه خوزستان که ادامه دشت بین النهرین است و هم چنین دشت های ساحلی جنوب و مناطق ساحلی دریای خزر می باشد.

همین گونه گونگی اقلیمی موجب شده است که  ایران دارای تنوع  زیستی ارزشمندی است. تاکنون بیش از 174 گونه ماهی( 1% گونه های جهان)، 20 گونه دوزیست(0/5% گونه های جهان)، 517 گونه پرنده ( 6% گونه های جهان)، 198 گونه خزنده(3% گونه های جهان) و 194 گونه پستاندار(5% گونه های جهان) که 19 گونه آن آبزی هستند، در ایران شناسایی شده است که از این میان تعدادی بومی کشور ایران هستند و در هیچ جای دیگر دنیا یافت نمی شوند. نزدیک به ۸۰۰۰ گونه گیاهی در ایران شناسایی شده است( 2% گونه های جهان) که از این تعداد حدود ۱۸۰۰ گونه بومی هستند.  امکان بهره برداری از انرژی باد، زیست توده، زمین گرمایی وخورشید در بیشتر مناطق کشور فراهم می باشد. کوهستان های برف گیر به عنوان منبع آب دشت ها می باشند. تالاب های بی نظیر در کشور خشک ایران یکی از قابلیت های کم نظیر کشور می باشد.

اما محیط زیست ایران در معرض تهدیدهایی نیز قرار دارد. از جمله اینکه میزان مصرف در کشور بسیار بیش از ظرفیت  اکولوژیک  واقعی می باشد. جنگل های با ارزش ایران، خاک کشور، آب زیر زمینی، تالاب ها همگی در اثر فشار مصرف به شدت در معرض تهدید می باشند. کاهش تنوع زیستی گیاهی و جانوری از دیگر آفات کشور است.همچنین آلودگی های متفاوت مانند آلودگی هوا و منابع آب  از دیگر عواملی است که محیط زیست کشور را تهدید می کند. عدم توجه به باز چرخش آب و بازیافت زباله از دیگر معضلات کشور است.

اما چه باید کرد؟

چیزی در آموزش و تحصیل افرادی که مسئولیت تخریب و  نابودی ها را به عهده دارند یا اجازه این اتفاقات را می دهند، کم بوده است.

*    کودکان ما حق دارند در مورد وضعیت زمینی که به ارث می برند، آگاهی پیدا کنند. حتی اگر در کتاب های متداول آموزشی آن ها موجود نیست

*    این سیاره آن هاست، زمین آن هاست، آینده آن هاست، زندگی آن هاست

*    این مهم ترین بخش از آموزش های ضروری ما به کودکان است. یعنی آموزش تغییر   شرایط  ناپایدارکنونی به وضعیت پایداری هستی در کره زمین

*    در وهله اول خود ما باید آگاهی های خود را نسبت به پایداری و ناپایداری زمین و حیات تکمیل نماییم. حتی اگر این اطلاعات ما را غمگین نماید.

*    این آموزش ها، گرانبها، غنی و با شکوه است

آموزش برای حفاظت از محیط زیست را  از طریق اقدامات عملی خود در  موارد زیر می توان به کودکان آموخت

عمل به 5R شامل:

*    Reduce- کاهش مصرف

*    Reuse- استفاده مجدد

*    Recycle- بازیافت

*    Renew- استفاده از منابع قابل تجدید

*    Respect- احترام گذاشتن به طبیعت

سایر مواردی که می توان به کودکانمان بیاموزیم شامل تبعیت از  الگوی صحیح مصرف، آموزش پرورش گیاهان در خانه، آموزش دوستی با حیوانات و بودن در طبیعت می باشد.

 

[ شنبه ششم اسفند ۱۳۹۰ ] [ 22:57 ] [ نازلی یزدی زاده ] [ ]

دلم دارد اهلی میشود چراکه چون تویی با صبوری داری او را اهلی میکنی.

به من میآموزی که طبیعت مادر من است.

دل نگران من است

من را دوست دارد

برای من و تمامی موجودات خود چه زنده چه غیر زنده میچرخد میخندد آواز میخواند و گاهی هم میگرید 

 مهربان به من مینگرد و تمامی کرده های من را نسبت به خود فراموش می کند پاک می کند

من آسمان آبی اش را سیاه میکنم بادش شروع به وزیدن میکند تا باز یادم نرود رنگ آسمان آبی است

رودش  را سیاه میکنم و دوباره چرخی میزند ومیغرد تا بارانش را فرو ریزد و سیاهی را پاک کند

کوه های استوار و زیبایش را یکی یکی منفجر میکنم ولی باز هم استوار میماند و یکباره بر سرم فرو نمیریزد

ای زمین من این عشق تو نسبت به من حقیر از کجا نشات میگیرد؟ می دانم زمین به عشق تو به من عشق می ورزد.

اینبار دوست دارم جور دیگری به زمین تو بنگرم همچون مادری که آغوشش مامن امن من شده و زیبایی های بیشمارش روح سخت و زمخت من را مینوازد تا رام خود کند تا این دل را اهلی سازد.

[ سه شنبه دوم اسفند ۱۳۹۰ ] [ 21:14 ] [ نازلی یزدی زاده ] [ ]


Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

گاهی ظروف غذا بیشتر از خود غذا  باعث چاقی میشوند!

مواد شیمیایی موجود در ظروف پلاستیکی یکی از عوامل چاقی در کودکان می­باشد.

با توجه به گزارش مرکز درمان و پیشگیری از بیماری کشور ایالات متحده آمریکا درصد کودکان چاق بین سنین 6 تا 11 سال از 7 درصد در سال 1980 میلادی به 40 درصد در سال 2008 رسیده است

چه عاملی باعث چنین سرعتی در افزایش وزن کودکان شده است؟ محققان مرکز سلامت محیط زیست کودکان واقع در مرکز پزشکی مونت سینای شهر نیویورک اعلام کردند چاقی کودکان ناشی از مواد شیمیایی موجود در ظروف پلاستیکی و مواد آرایشی و اسباب بازی های کودکان است.

این تحقیقات نشان می­دهند فتالات ها که مواد شیمیایی ساخته دست بشر می باشند یکی از عوامل چاقی در کودکان به شمار می­روند. در  این تحقیق از ادرار 387 کودک نمونه برداری ونه تنها در97 درصد نمونه ها این ماده شیمیایی موجود  بوده است بلکه میزان غلظت فتالات با چاقی کودکان رابطه مستقیم داشته است.

فتالات ها کدام دسته از مواد شیمیایی می­باشند؟

فتالات ها یا استر فتالات نوعی استر از اسید فتالات هستند که معمولا به عنوان نرم کننده در انواع پلاستیکها مخصوصا از نوع پلی ونیل کلراید   PVC بکار میرود تا به آن حالت نرم کنندگی و شفافیت بدهد. این نوع از پلاستیک در ساخت انواع  اسباب بازی های کودکان مورد استفاده قرار می­گیرد. مورد دیگر استفاده فتالات ها به عنوان حلال در انواع محصولا ت آرایشی به خصوص عطر ها می­باشد

چگونه محیط پیرامون خود را از این مواد پاک کنیم؟

فتالات ها انواع گوناگون دارند که نوع دی اتیل فتالات  DEP و دی بوتیل فتالات DBP و بنزیل بوتیل فتالات  BBP  از مضرترین انواع آن است. در بازار به دنبال محصولی باشید که بر روی برچسب خود عدم حضور این مواد را اعلام کرده باشد. در جایگزین کردن ظروف شیشه به جای ظروف پلاستیکی درنگ نکنید و اصلا در ظروف پلاستیکی ماده داغ نریزید. در استفاده از ظروف یکبار مصرف تجدید نظر کنید و به خاطر داشته باشید هزینه سنگینی که در پس انواع بیماری های ناشی از استفاده این مواد عاید ما میشود قابل مقایسه با هزینه جایگزینی حذف این ظروف از آشپزخانه ما نخواهد بود. به جای اسباب بازی های پلاستیکی مخصوصا نوع نامرقوب آن از اسباب بازی های چوبی برای کودکانتان استفاده کنید. 

منبع:www.healthychild.org

[ چهارشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۰ ] [ 7:39 ] [ نازلی یزدی زاده ] [ ]
از تمامی دوستانی که تابه حال از وبلاگ ما بازدید کرده اند و علاقمند به محیط زیست میباشنددعوت میشود تادر سخنرانی که در موسسه مادران در اسفند ماه در مورد محیط زیست و خانواده می باشد شرکت کنند و به دوستان خود نیز اطلاع رسانی کنید

منتظر حضور سبزتان هستیم

سخنرانی

دوستی با زمین, دوستی با خودم, آشتی با طبیعت را از مادرم آموختم. چگونه به فرزندم دوستی و محافظت از طبیعت را بیاموزم؟

سرکار خانم میترا البرزی منش (کارشناس ارشد محیط زیست)

1390/12/02
11 - 9

موسسه مادران امروز

[ جمعه بیست و یکم بهمن ۱۳۹۰ ] [ 0:37 ] [ نازلی یزدی زاده ] [ ]

از شما دوستان سوالی دارم و اگر جواب مرا بدهید سپاسگذار خواهم بود. به عنوان مادر دیشب خواب خوبی در مورد فرزندم ندیدم و صبح با نگرانی از خواب پریدم و با توجه به سنت خودمان صدقه کنار گذاشتم حال سوال من این است برای آرامش دل خودم قربانی کنم یا یک درخت بکارم؟ البته خودم بیشتر با درخت موافقم ولی چرا ته دلم هنوز نگران است نمی دانم شاید هنوز باورهایم را نشکستم یا نه کار درست چیز دیگری است؟

نظر شما چیست؟

[ شنبه هشتم بهمن ۱۳۹۰ ] [ 23:32 ] [ نازلی یزدی زاده ] [ ]
بازتاب انتشار بک دادنامه محیط زیستی از سوی اسماعیل کهرم , عباس محمدی و محمد درویش در ایران صدا

یکشنبه شب گذشته، در برنامه چراغ که همه هفته از ساعت 21 الی 23:30 از رادیو تهران پخش می‌شود، به بهانه انتشار نامه‌ی سه فعال محیط زیست در باره بحران آلودگی هوای تهران و چند کلان شهر دیگر ایران، از استاد اسماعیل کهرم، عباس محمدی و نگارنده دعوت شده بود تا دیدگاه‌های خویش را که منجر به انتشار این نامه شد با شنوندگان چراغ به اشتراک نهند. 

    خوشبختانه، امروز رادیو اینترنتی ایران صدا، خلاصه‌ای از این برنامه را بر روی درگاه مجازی‌اش انتشار داده و شما می‌توانید به مدت 14 دقیقه و 18 ثانیه، در این نشانی شنونده‌ی دیدگاه‌های محمّد درویش در باره دلایل تداوم این بحران خطرناک و در عین حال شرم‌آفرین باشید؛ بحرانی که سبب شد تا این نامه نوشته و انتشار یابد و خوشبختانه بازتاب و بازخوردهایی بیش از انتظار بدست آورد.

برگرفته از وبلاگ مهار بیابان زایی

[ دوشنبه سوم بهمن ۱۳۹۰ ] [ 9:24 ] [ نازلی یزدی زاده ] [ ]

روز هوای پاک و یک دنیا آرزو

بچه های دبستان آبشناسان برای داشتن هوایی به پاکی دل هاشون چهارشنبه بیست و هشت دی ماه را به پیشواز روز هوای پاک رفتند و آرزو هاشون را هم نوشتند و هم نقاشی کردند.

چهارشنبه بیست و هشتم دی ماه دانش آموزان همیار محیط زیست دبستان پسرانه آبشناسان دانسته های خود را در مورد آلودگی هوا و منابع آلوده کننده و خطرات آن مانند اثرات آن بر روی سلامت, باران اسیدی , گرمایش زمین با دیگر دانش آموزان قسمت کردند .همیاران محیط زیست  در آخر راه حل های عملی را مانند جایگزین کردن دوچرخه به جای ماشین در مورد مسیر های کوتاه و یا استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی بیان نمودند همچنین با ارائه راه کار اتوبوس پیاده از خانواده های خود خواستند تا با همیاری هم به کم کردن آلودگی هوای شهرمان کمک کنند.

در فرصتی که برای دانش آموزان فراهم شده بود آنها اجازه یافتند تا آنچه در دل دارند روی کاغذ نقاشی کنند و نگرانی ها و دلواپسی های خود را با این زبان به ما بزرگترها خاطر نشان کنند.

دانش آموزان همیار با فراهم آوردن میز و برد محیط زیستی این فرصت را برای تمامی دانش آموزان دبستان فراهم آورده اند تا هم اطلاعات بیشتری نسبت به حفظ و اهمیت محیط زیست کسب کنند و هم گزارش یا تحقیقات خود را در این زمینه با قرا دادن روی برد مدرسه با دیگر دانش آموزان تقسیم کنند.

البته شایان به ذکر است که دبستان پسرانه  آبشناسان واقع در منطقه چهار آموزش و پرورش داوطلبانه از موسسه مردم نهاد پایشگران حامی محیط زیست در خواست آموزش محیط زیست به دانش آموزان خود داشته است. این حرکت های فرهنگی در سطح جامعه نه تنها دانش آموزان ما را با مهارت های بیشتر برای زندگی آینده آشنا می­کند بلکه باعث دلگرمی بیشتر موسسات مردم نهاد محیط زیستی که در صدد پر رنگ سازی اهمیت توجه به مسائل محیط زیستی مخصوصا در نسل نوجوان دارد, می­ گردد .

دل نوشته ها و دغدغه های دانش آموزان یعنی فرزندان من و شما به قدری زلال و صادقانه است که وظیفه ما به عنوان معلم و یا ولی را صد چندان می­کند تا بیشتر به فکر آینده آنان و زمینی را که از اینان به امانت گرفته ایم باشیم.  همانا به یاد بسپاریم که:

ما زمین را از پدرانمان به ارث نبرده ایم بلکه از فرزندانمان به امانت گرفته ایم

[ یکشنبه دوم بهمن ۱۳۹۰ ] [ 18:31 ] [ نازلی یزدی زاده ] [ ]
سلام بر 267 دریافت کننده عزیز درویش نامه

به بیست و نهم دی ماه رسیدیم؛ روزی که در برخی تقویم‌ها در کنارش نوشته‌اند: روز هوای پاک. به همین مناسبت هشت صبح فردا در برنامه طلوع حاضر خواهم بود تا به اتفاق دو تن از مدیران سازمان حفاظت محیط زیست کشور به این موضوع مهم بپردازیم؛ گفتنی آن که به رغم سماجت فراوان، هر یک از مدیران شهرداری تهران که همواره خود را منتقد شرایط کنونی می‌دانند از وحید نوروزی گرفته تا دکتر رشیدی، دکتر صدرالدین علیپور، دکتر هادی حیدرزاده و حتا دکتر متصدی حاضر به شرکت در بحث فردا و رؤیارویی با مدیران سازمان حفاظت محیط زیست نشدند و البته همه‌ی این دوستان هم بهانه‌هایی مقبول داشتند! نداشتند؟
اشکالی نداره، این هم بگذرد ...
وقتی کسب و کار بیابان‌سازها اینگونه پررونق است و یوزها می‌روند تا مسیر ببرها و شیرها را طی کنند؛
و وقتی زاگرس هم با ما قهر کرده است ...
معلوم است که دوستان حوصله برهم خوردن مناسبات‌شان را به بهای آگاهی بخشی ندارند؛ هر چند همان طور که روز یکشنبه در برنامه چراغ هم گفتم و امروز هم در ایران صدا تکرار کردم، کدام برنامه ‌جامع مبارزه با آلودگی هوا؟!
با این وجود، یادتان باشد:
یوزها، وقار طبیعت ایران هستند؛ یوزها که در ایران‌زمین می‌خرامند، یعنی هنوز این بوم و بر تاج خاورمیانه ... نه! آسیاست. حدود شصت قلاده از این تیزپاترین جاندار روی زمین، این سیه چشم خوش و خط و خال را هنوز داریم؛ بیاییم با خود پیمان بندیم که کاری نخواهیم کرد تا این سرمایه‌ی بی‌بدیل را از دست دهیم؛ بیاییم خرامیدن یوزها در وطن را به بزرگترین هدیه‌ای بدل سازیم که نسل امروز که ما می‌تواند به فرزندان‌مان ... به آیندگان ... به ایرانیان هوشمند و توانای فردا هدیه دهد؛ بیاییم یک حماسه‌ی "نادر از سیمین" دیگر در حوزه‌ی محیط زیست بیافرینیم و ثابت کنیم که بر خلاف مردم عربستان، پاکستان، ترکمنستان، افغانستان و عراق؛ جدایی یوز از ایران امکان‌پذیر نیست.
به همین مناسبت، امروز یک ویژه‌نامه‌ی متفاوت و مفصل به افتخار یوز ایرانی در روزنامه تهران امروز شکل گرفته است که در آن، محمّد درویش هم دل‌گرانی‌ها و گرایه‌هایش را با شما خوبان در باره‌ی این زیباروی محجوب وطن، این عقاب بی‌رقیب دشت‌های ایران به اشتراک نهاده است.
دریابید آخرین فریادهای کمک یوز ایرانی را و نگذارید تا با رفتنش از خاک زادبوم عزیزمان، کسب و کار بیابان‌سازها پررونق‌تر از این که هست، شود.
راستی! فردا در هفتاد و پنجمین گفتگوی داغ سبز به ماجرای نازی می‌پردازیم و هم با دعوت از دکتر غلامی، روزگار چایکاران ایرانی را مرور می‌کنیم و به ویژه خدمات متقابل‌شان به محیط زیست را ...

شب بیست و نهمین روز زمستانی‌تان مهتابی باد
نوشته جناب اقای درویش

[ پنجشنبه بیست و نهم دی ۱۳۹۰ ] [ 0:28 ] [ نازلی یزدی زاده ] [ ]
با توجه به اهمیت حفاظت از کودکان از مواد شیمیایی پیرامونشان که برای اطلاعات بیشتر به پست های زیر میتوانید رجوع کنید:

http://madaranezamin.blogfa.com/post-43.aspx

http://madaranezamin.blogfa.com/post-45.aspx

نکاتی بسیار ساده ولی عملی برای ما وجود دارد

توجه مادر در دوران حاملگی و پرهیز از در معرض قرار نگرفتن مواد شیمیایی مانند فرمالین بنزن و یا حتی امونیاک و کلرین است. شما نباید در یک آزمایشگاه پیشرفته مواد شیمیایی باشید تا در معرض این گونه مواد قرار گیرید . در خانه هر یک از ما وجود مواد شوینده انواع واکس ها انواع چسب های همه کاره رنگ هایی که شامل سرب میباشند همه و همه مواد شیمیایی خطر ناک به شمار می آیند.

جایگزین کردن اینگونه مواد با مواد طبیعی و یا حتی سازگار با محیط زیست می تواند ما را به سوی دست یابی به خانه سبز رهنمون باشد.

آماری که در زیر ارائه شده است نه از بابت نگران کردن شما بلکه از بابت اطلاع رسانی و آگاه ساختن مادران اعلام می شود تا  اهمیت حذف مواد شیمیایی را بیشتر احساس کنند

  

سرطان:

            آمار سرطان در کودکان بین سالهای 1975 تا 2002,تقریبا % 27 افزایش پیدا کرده است انجمن سرطان آمریکا اعلام کرده است که %75 از عوا مل بروز سرطان به شرایط محیط زیستی بستگی دارد.در معرض سموم کشاورزی ,هوای آلوده, و انواع ترکیبات شیمیایی مخصوصا فرمالدئید قرار داشتن احتمال بروز سرطان در کودکان را افزایش می دهد.

آسم:

            طبق گزارشات آماری انجمن پیشگیری و کنترل بیماری در آمریکا در سال 2005 از هر یازده کودک 1 کودک مبتلا به آسم میباشد. هوای  داخل خانه گاهی می تواند 5 برابر از هوای خارج از خانه آلوده تر باشد. گاز آشپزخانه, گردو غبار, مواد شوینده, پلاستیکهاو رنگ ها و پولیشها و .. همه از منابع آلوده کننده خانگی به شمار میروند


بیایید آینده ای سر شار از سلامتی برای کودکانمان آرزو کنیم و با تلاش و آگاه سازی مادران نگرانی های آینده را کمتر کنیم[ پنجشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۰ ] [ 18:40 ] [ نازلی یزدی زاده ] [ ]

سلامت فرزندم 2

با توجه به اهمیتی که  سالم بودن محیط اطراف کودک دارد و تا حدودی پیرامون آن صحبت شد (برای دیدن این مطلب به آدرس زیر رجوع کنید)

http://madaranezamin.blogfa.com/post-43.aspx

توجه به نکات زیر به عنوان اولین گام  بسیار ضروری است.

دردوران حاملگی مادر نباید در معرض مواد شیمیایی باشد

·         متاسفانه تهران شهری است پر از آلودگی که گاهی زندگی های ما اجازه ترک این شهر را برای مدت 9 ماه فراهم نمی­کند پس باید از حداقل فرصتها استفاده نمود و تا آنجا که میتوانید آخر هفته ها را به یک محیط خوش آب و هوا بروید که آلودگی کمتری داشته باشد.

·         از دیگر مواد شیمیایی که این بار شما به راحتی قادر به حذف آنها هستید استفاده نکردن از مواد آرایشی و یا جایگزین کردن مواد آرایشی گیاهی است.

·         دیگر مواد شیمایی مواد شویینده میباشند در پست های بعد بیشتر در مورد مواد تشکیل دهنده آنها صحبت خواهد شد ولی حذف موادی مانند انواع سفید کننده های کلرین دار از جمله ضروری ترین گام است

·         داشتن آشپزخانه ای سبز به این معنی که ظروف شما پلاستیک نباشد و یا از قابلمه های غیر تفلنی استفاده کنید نیز از دیگر اقداماتی است که شما باید آن را انجام دهید.

·         روشن بودن هود بالای گاز در حین آشپزی نیز به دفع مواد شیمیایی حاصل از پخت و پز کمک میکند.

·         از مصرف ظروف یکبار مصرف مخصوصا اگر مواد داغی در آن ریخته شده خودداری کنید

·         نکات سبز بعدی را باز هم با ما در پست های بعدی دنبال کنید


نکات بسیار زیاد ولی خوشبختانه عملی هستند و آنها را باید گام به گام اجرا نمود

[ جمعه نهم دی ۱۳۹۰ ] [ 7:18 ] [ نازلی یزدی زاده ] [ ]

سلامت فرزندم

برای داشتن کودکانی شاد که برای ورود به جامعه آماده باشند قبل از هر چیز باید به سلامت آنها اهمیت داد بنابراین بیایید در خانه محیطی امن برای رشدآنها فراهم کنیم. به عنوان پدر و مادر ما موظفیم بیشتر در مورد محیط زیست آنها آگاهی داشته باشیم :

         در چه محیطی تنفس می کنند

         چه غذائی مصرف میکنند

         مواد شیمیایی پیرامون آنها چه اثراتی بر سلامت آنها دارند

         تا حتی اسباب بازی هایی که با آن بازی می کنند ,فرشی که روی آن غلت میخوررند میتواند بر سلامت آنها اثرگذارباشند.

مراحل رشد کودک بسیار حساس است. کودکان بین یک تا پنج سالگی نسبت به وزن خود سه تا چهار برابر بیشتر از بزرگسالان مواد غذایی مصرف می کنند. هوایی که کودک تنفس می کند دو برابر هوایی است که بزرگسال تنفس می کند. در نتیجه کوکان بیشتر از ما مواد مغزی و به طبع آن مواد سمی وارد سیستم گوارشی خود مینمایند . در حالیکه سیستم دفاعی بدن آنها هنوز در حال رشد است توان آنها برای دفع مواد سمی از بدن نسبت به بزرگسال کمتر است. همچنین کودک بیشتر زمان خود را بر روی زمین میگذراند و اکثر اشیاء اطراف خود را به دهان می برد. در دوران بارداری مادر , اهمیت این موضوع صد چندان می شود. مواد شیمیایی در اطراف ما بیشترین اثر را بر روی جنین دارد و آن به این دلیل است که نسبت حجم ماده سمی به حجم جنین در بیشترین میزان است 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

[ دوشنبه پنجم دی ۱۳۹۰ ] [ 18:52 ] [ نازلی یزدی زاده ] [ ]
با عرض معذرت از همه دوستان "مادران زمین" متاسفانه به علت مشکلات فنی مجبور به تعویض قالب های وبلاگ هستیم امیدوارم از این تنوع ناراضی نباشید.

[ شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۰ ] [ 19:34 ] [ نازلی یزدی زاده ] [ ]

پنجمین سمینار ملی شیمی و محیط زیست

                      

30 آذر ماه تا 2 دی ماه 1390

 

برگزار کننده :

دانشگاه شهید چمران اهواز

                        با همکاری

انجمن شیمی ایران 

تلفكس:   3331042-0611

نمابر:   3337009-0611

 

پست الکترونیکی:  env.chem5@scu.ac.ir

وب‌سايت:   http://envchem5.scu.ac.ir

نشانی دبیرخانه:

اهواز-  اتوبان گلستان- دانشگاه شهيد چمران- دانشكده علوم- گروه شيمي- كد پستي:  6135743337

[ پنجشنبه هفدهم آذر ۱۳۹۰ ] [ 12:20 ] [ نازلی یزدی زاده ] [ ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

بسیاری از آدم های کوچولو در بسیاری از سرزمین های این دنیا می توانند با بسیاری از کارهای کوچک چهره ی دنیا را تغییر دهند. یک ضرب المثل آفریقایی

ما همه مادریم مادرانی که دست در دست هم داده ایم تا یاد بگیریم و می خواهیم بدانیم چگونه می توان قدمی هر چند کوچک برای پایداری و حفظ سرزمینمان برداریم چگونه میتوان؟؟؟
امکانات وب